Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-14 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
12.01.2023
Dřevěné texty z bukové překližky
Dřevěné texty z bukové překližky do Vašich věnců nebo další tvorby. Více ZDE (klikněte) číst celé
17.06.2022
Nové andělská křídla jako polotovar
Máme další andělská křídla jako polotovar pro další zpracování. Už jich je 20 druhů a pracujeme na dalších. Na produtky se můžete podívat ZDE (klikně... číst celé
28.05.2022
Vílí a motýlí křídla
Další polotovary ke zpracování a tím jsou vílí/motýlí křídla. Můžete je nabarvit nebo jinak dále zpracovat. Vše jako vždy z pevné bukové překližky. P... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Příroda
  4. Strom Smrk
10.11.2020
Příroda

Strom Smrk

​Smrk – strom pro užitek i pro zdraví

Smrk, který patří ke stálezeleným stromům, vyniká velkou druhovou rozmanitostí. Na světě bychom se mohli setkat až se čtyřiceti různými druhy. Dalo by se také říct, že bychom ho ani nepřehlédli. Smrky totiž dosahují mohutného vzrůstu, některé až osmdesáti metrů. U nás je nejvíce zastoupen smrk ztepilý.

  • Tato dřevina nabízí široké možnosti využití.

  • Ve stavebním průmyslu je měkké smrkové dřevo oblíbené jako stavební materiál na výrobu trámů, krokví, bednění nebo podbití.

  • Smrkové dřevo je velice vítané i v truhlářské výrobě. Je lehké, pružné, pevné a na první pohled zaujme hedvábným leskem.

Smrkové dřevo také krásně voní pryskyřicí. To ho přímo předurčuje pro výrobu dřevěných interiérových dekorací. Díky uvedeným vlastnostem si společně s dekorací vnesete do interiéru útulnost a příjemné prostředí.

​Smrkové dřevo je ideální výrobní materiál

Truhláři a řezbáři si tento druh dřeva pochvalují i z toho důvodu, že se s ním dobře pracuje. Dobře se řeže, hobluje, klíží, frézuje. Není s ním žádný problém ani při povrchové úpravě (moření, natírání, barvení).

  • V současné době, kdy jsou tolik oblíbené repliky staročeských truhel, je právě smrkové dřevo ideálním výrobním materiálem.

Dříve se smrkové dřevo používalo i v leteckém průmyslu. Ze smrkového dřeva se také vyrábějí hudební nástroje. K tomu je ale zapotřebí najít ten správný strom, kterému se říká rezonanční smrk. Tento smrk vyniká velkou hustotou letokruhů.

  • Smrkové dřevo je významnou surovinou pro papírenský průmysl, kde se využívá pro výrobu celulózy.

​Smrk pronikl i do léčitelství

Vonné silice, které se získávají z jehlic a pryskyřice, nacházejí své uplatnění v léčitelství. Tyto látky mají pozitivní vliv na léčbu revmatu, bolesti zad a kloubů nebo zánětů dásní. Jsou také podpůrným léčebným prostředkem pro úlevu při astmatu, kašli nebo bronchitidě.

  • Aromaterapie využívá příjemnou vůni smrkové silice k odbourání stresu a pocitu vyčerpání.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli