Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-14 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
12.01.2023
Dřevěné texty z bukové překližky
Dřevěné texty z bukové překližky do Vašich věnců nebo další tvorby. Více ZDE (klikněte) číst celé
17.06.2022
Nové andělská křídla jako polotovar
Máme další andělská křídla jako polotovar pro další zpracování. Už jich je 20 druhů a pracujeme na dalších. Na produtky se můžete podívat ZDE (klikně... číst celé
28.05.2022
Vílí a motýlí křídla
Další polotovary ke zpracování a tím jsou vílí/motýlí křídla. Můžete je nabarvit nebo jinak dále zpracovat. Vše jako vždy z pevné bukové překližky. P... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Příroda
  4. Strom Jasan
05.02.2021
Příroda

Strom Jasan

​Jasan – originální textura dřeva

Díky našim klimatickým podmínkám máme velice bohatou flóru. Platí to pochopitelně i v oblasti dřevin. Rostou u nás nejen původní druhy stromů a keřů, ale daří se u nás i domestikovaným druhům. Jsou ale dřeviny, které najdeme v podstatě po celém světě odedávna. Jedním z takových stromů je jasan.

  • Je to majestátní strom s bohatou a rozložitou korunou a opadavými listy.

  • Právě podle úzkých listů je snadno identifikovatelný.

Po celém světě najdeme přibližně 48 druhů jasanů. V Evropě rostou čtyři druhy. Nejrozšířenějším druhem v ČR je jasan ztepilý, který pokrývá necelá čtyři procenta celkové lesní plochy. Jasany patří k rychle rostoucím stromům. Právě tato vlastnost je jedním z důvodů, proč se stal okrasou a parkovou dřevinou.

​Jasanové dřevo má jedinečné vlastnosti

Jasanové dřevo se vyznačuje kvalitou a pevností. Proto se v dřevozpracujícím průmyslu využívá převážně na výrobu podlah a nábytku. Umožňuje také dobré soustružení.

  • Dřevo jasanu je světle hnědé až hnědé se zajímavou a dekorativní texturou.

  • Dalším poznávacím znakem jsou zřetelné letokruhy.

Pružnost a houževnatost tohoto dřeva využívají v Americe pro výrobu profesionálních basebalových pálek. Jasanové dřevo najdeme na mnoha místech a už se s ním jistě každý z nás setkal. Bylo totiž využíváno pro výrobu násad pro kladiva, lopaty nebo sekyry. Z jasanového dřeva se vyrábělo i sportovní nářadí (kupř. ribstole). V dobách dřívějších bylo využíváno na výrobu konstrukcí saní nebo žebřiňáků.

  • Zmíněná zajímavá textura skvěle vynikne na dřevěných dekoracích vyrobených právě z jasanu.

  • Originálně vypadají například stojany na víno nebo nástěnné hodiny.

Dekorace z jasanu jsou velice vkusné a mají zvláštní kouzlo. Dodávají domovu útulnost a klid. Nehodí se ale do exteriéru, protože jasanové dřevo není příliš odolné náročným povětrnostním vlivům.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli