Strom Buk
Buk lesní – naše nejpěstovanější dřevina
Pokud přijdeme v podstatě do jakéhokoliv českého lesa, téměř nikdy zde nebude chybět jeden druh stromu, kterým je buk lesní. Poznáme ho docela snadno. Jedná se o opadavý listnatý statný strom se štíhlým kmenem a pravidelnou vejčitou korunou.
Jeho výška může dosahovat až 45 metrů.
Pro představu – této výšky by dosáhl patnáctipatrový panelák.
Buk je pro své kvalitní dřevo velice žádanou surovinou, proto patří v našich podmínkách k nejpěstovanější dřevině. Své uplatnění nachází zejména v nábytkářství a truhlářství. A to zejména pro svou dobrou ohebnost po ohřátí párou. Další využití nachází i při výrobě parket, železničních pražců, hraček, kuchyňského náčiní nebo dřevěných dekorací.
Díky svým vlastnostem jsou výrobky z tohoto dřeva velice odolné, a tudíž vynikají dlouhou životností.
Buk najdeme po celé Evropě
Ačkoliv by se mohlo zdát, že je buk lesní původní dřevinou v naší zemi, není tomu tak docela. Na naše území se dostává až v době 3000 až 4000 let před naším letopočtem. Do té doby měla výsostní postavení spíše jedle bělokorá.
Buk ale brzy zdomácněl a plně se přizpůsobil našim podmínkám.
O tom svědčí i fakt, že se dožívá 200 až 400 let.
I díky tomuto dlouhému růstu je dřevo vysoce kvalitní.
Buk lesní můžeme najít v podstatě po celé Evropě. Od jižní Itálie, Švédsko, Portugalsko až po Turecko. Bukové dřevo vyniká i vysokou výhřevností. Je tedy žádané i jako topivo. Plodem buku lesního je známá bukvice, kterou si rozhodně nemůžeme splést s jiným lesním plodem.
Na podzim se bukvice stávají součástí potravy lesní zvěře.
Bukvice jsou poživatelné i pro člověka.
Je ale doporučována tepelná úprava a velice omezené množství.
Větší dávka by mohla působit toxicky.
Buk má několik podob
Ve světě se vyskytují ještě další druhy této dřeviny.
Buk
Englerův
japonský
lesklý
velkolistý
vroubkovaný
východní.
Dřevo většiny těchto druhů se ale u nás nevyužívá. Exotické druhy buků jsou vysazovány spíše jako okrasné dřeviny v parcích a zahradách.