Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-14 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
12.01.2023
Dřevěné texty z bukové překližky
Dřevěné texty z bukové překližky do Vašich věnců nebo další tvorby. Více ZDE (klikněte) číst celé
17.06.2022
Nové andělská křídla jako polotovar
Máme další andělská křídla jako polotovar pro další zpracování. Už jich je 20 druhů a pracujeme na dalších. Na produtky se můžete podívat ZDE (klikně... číst celé
28.05.2022
Vílí a motýlí křídla
Další polotovary ke zpracování a tím jsou vílí/motýlí křídla. Můžete je nabarvit nebo jinak dále zpracovat. Vše jako vždy z pevné bukové překližky. P... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Příroda
  4. Strom Borovovice
12.08.2020
Příroda

Strom Borovovice

​Borovice – symbol dokonalosti

Jedním ze stromů, který najdeme téměř po celém světě, je borovice. V čínské symbolice je spojována s dlouhověkostí, odolností a dokonalostí. Je to logické. Borovice je odolná nejen vůči mrazům, ale snáší poměrně dobře i sucho a půdu chudou na živiny. V České republice je borovice lesní původním druhem.

  • Pokud má dobré podmínky, pak dorůstá výšky až čtyřiceti metrů.
  • Na svazích a suchých stanovištích ji můžeme zahlédnout jako náletovou dřevinu různých tvarů.
  • Vzhledem k tomu, že se těmto extrémním podmínkám dobře přizpůsobuje, může někdy svým tvarem i velikostí připomínat spíše bonsaj.

Borovice kvete poprvé kolem patnáctého roku svého života. Pokud má dobré životní podmínky, pak do této doby roste velice rychle. Dožívá se stáří kolem 300 až 350 let. Na našem území je však možné najít i starší jedince.

​Široké využití borovicového (borového) dřeva

Z hlediska hospodářského využití patří borovice k významným dřevinám. Jedním z produktů, který nám poskytuje, je pryskyřice. Z té se vyrábí kalafuna a někdy také přísady léčivých mastí. Dřevo a jehličí nachází své uplatnění v aromaterapii v podobě éterických olejů. Dřevo borovice je pružné, měkké a s výraznou kresbou letokruhů.

Vzhledem k tomu, že borovice dobře odolává vlhku, využívá se všude tak, kde je žádoucí odolnost vůči povětrnostním vlivům nebo hnilobě.

- Své využití našla například při výrobě pražců.

- Je to také základní surovina na výrobu lodí.

Borovicový masiv se v současné době využívá v truhlářství na výrobu masivního nábytku. Povrchová úprava se většinou volí pouze bezbarvým nátěrem. Působení UV záření totiž zvýrazní rozdíl mezi bělovým a jádrovým dřevem. Tím pádem jsou výrobky z borovicového dřeva esteticky velice zajímavé.

Další pozitivní vlastností borovice je dobrá opracovatelnost. Proto je oblíbená i v řezbářských dílnách. Hodí se ale spíše na díla větších rozměrů.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli